May 22, 2017| 0 views

1968. gadā Naukšēnu brūzi pievienoja Cēsu alus darītavai. Brūzī strādāja ap 50 līdz 60 strādnieku, ražoja Rīgas, Senču un Cēsu alu, ko veda uz Salacgrīvu, Aloju, Valmieru un Valku.

Reizi nedāļā tika piekrauta ZIL mašīna ar 460 kastēm alus, kas bija 9200 pudeļu jeb 4,6 tonnu alus, ko veda uz dažādiem Pleskavas apgabaliem, tai skaitā uz Borovičiem.

Rīgas alus 60. gados tika ražots pēc ГОСТ standartiem (Gosudarstvenije standarti). Savukārt Marta, Senču un Žiguļu alu ražoja pēc RTN standartiem (Republikas tehniskie noteikumi). Ap 1972. gadu parādījās VTN (Vietējie tehniskie noteikumi), pēc kuriem citas alus darītavas, piemēram, Tērvete, ražoja alu.

Senču alus tika ražots ar alkohola stiprumu 2,8 %, bet Rīgas alus – 3,4 %. Stiprums netika etiķetēs norādīts, jo to neprasīja tā laika likumdošana. Vēlāk 70. gados etiķetēs sāka norādīt misas blīvumu procentos, tā maldinot pircēju par alkohola daudzumu alū. Piemēram, uz etiķetes norādot – 14 % alus). Cena alum bija valsts noteikta un tika iedrukāta etiķetēs – 0,21 kapeika par 0,5 l alus pudeli.

Pēc alus izvārīšanas tas tika aizpumpēts uz Ķiršupi, bet tad caur dzesēšanas sistēmu uz raudzēšanas kubliem. Alu tajā laikā dzesēja ar sāls šķīdumu. Šķīduma koncentrācija bija tik liela, ka šim sālsūdenim ābols peldēja pa virsu! Kādu dienu garšojot alu, kas atradās raudzēšanas kublos, darbinieki sajuta sāļu garšu. Tapa skaidrs, ka notikusi dzesēšanas šķīduma noplūde. Bija sabojājies ap 10 tonnu alus! Darbinieki visādi centušies glābt situāciju – šķaidījuši ar labo alu, pildījuši pudelēs un vēl visādus brīnumus darījuši, lai kaut kā labotu situāciju. Nevar taču zemē gāzt tādu daudzumu alus! Tehnoloģe Maiga Bērztīsa nosirmojusi četru dienu laikā.

1975. gadā no visas Latvijas Republikas alus darītavām tika deleģēti 3 cilvēki braucienam uz Čehoslovākijas alus rūpnīcām. Grupu vadīja Kārlis Tomsons. No Naukšēnu alus darītavas pieredzes apmaiņā devusies alus meistare Lidija Lāce un laborante Ināra Bērziņa. Šo braucienu Lidija atceras kā sapni, jo tajā laikā nokļūt ārzemēs bija ļoti grūti.

99 gadu jubileju brūzis svinēja paši savā lokā – sarkanajā stūrītī.